Zyskaj czas dzięki jesiennym porządkom

wer1B_BANER

Opadające z drzew liście zwiastują nieuchronnie spadek Twojego entuzjazmu? Choć pogoda rozpieszcza coraz mniej, a obowiązki potrafią przytłoczyć, wykorzystaj jesienne porządki do wielkich zmian! By nie tracić niepotrzebnie energii, tak cennej podczas nadchodzących miesięcy, wprowadź w życie kilka zasad, dzięki którym skuteczniej zapanujesz nie tylko nad chaosem, ale także nad czasem. Uporządkowana przestrzeń będzie odzwierciedlać uporządkowane myśli w Twojej głowie, a bezproduktywność odejdzie w niepamięć.

Niech żyje minimalizm

W konsumpcyjnym świecie nadmiaru coraz trudniej oprzeć się modnym, choć niepotrzebnym gadżetom. Trzeba jednak mieć świadomość, że to właśnie one w dużej mierze okradają nas z cennego czasu. Więcej rzeczy oznacza bowiem nie tylko więcej zmartwień, ale także… więcej do sprzątania! Z domowymi porządkami uporasz się zdecydowanie szybciej, gdy półki czekające na odkurzanie nie będą przygniecione bibelotami. Zaoszczędzone w ten sposób chwile możesz poświęcić na przyjemniejsze czynności – lekturę ulubionej książki, wieczorny spacer czy wyjście do kina.

Co ciekawe, okazuje się, że minimalizm sprzyja także efektywności w pracy! Niepotrzebne przedmioty w naszym otoczeniu pełnią bowiem funkcję rozpraszaczy… W efekcie proste czynności zaczynają sprawiać problem, rodząc coraz silniejszą frustrację. Dobrze zorganizowane miejsce pracy pozwoli Ci więc na rozsądne zarządzanie czasem. Mniej naprawdę znaczy więcej.

Kategorie kategorycznie potrzebne

„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić” –  słowa Alberta Einsteina nie tracą na ważności. By jednak tę naszą bezproduktywność ograniczyć do minimum, warto uporządkować zarówno domową, jak i służbową przestrzeń. W tym celu zacznij nadawać przedmiotom konkretne kategorie, a następnie segreguj według klucza. Przykładowo, przybory papiernicze chowaj zawsze w pierwszej szufladzie pod biurkiem. Niech każda rzecz ma swoje miejsce. Poranki staną się znacznie mniej nerwowe, gdy nie będziesz musiała gorączkowo przeczesywać mieszkania w poszukiwaniu kluczy, spóźniając się na ważne spotkanie.

Porządkując otoczenie, nie zapominaj także o przestrzeni wirtualnej – komputerowe pliki przypisuj do konkretnych folderów. Skrzynkę mailową opatrz z kolei odpowiednimi etykietami, by nie musieć przy każdym logowaniu przebijać się przez lawinę nieuporządkowanych wiadomości.

Nie takie drobne drobnostki

Pilnuj porządku na bieżąco. Rozlana kawa, nieaktualne awizo, wypisany długopis? Rozwiąż problem od razu, dzięki czemu na pozór błahe sprawy nie urosną do gigantycznych rozmiarów. O ile przemycie jednego kubka po świeżo wypitej kawie przychodzi bowiem z łatwością, o tyle posprzątanie zlewu po całym dniu może okazać się nie lada wyzwaniem. Bądź systematyczna także w pracy – dzięki temu nie będziesz miała zaległości, a skrzynka mailowa obsługiwana na bieżąco pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie. Zyskasz więc nie tylko czas, ale również spokój ducha, który jest szczególnie potrzebny podczas jesiennych nastrojów.

czytaj także