Kolagen od A do Z. Jak wpływa na naszą skórę?

wpływ kolagenu na skórę

Kolagen to istotny element budulcowy tkanek. To on zapewnia naszej skórze elastyczność i sprężystość, które z wiekiem – niestety – tracimy. Im starsi jesteśmy, tym bardziej zwiotczała staje się nasza skóra. A to dlatego, że z wiekiem zaczyna ubywać nam tego cennego kolagenu. Pojawiają się zmarszczki, skóra staje się cienka, wygląda na zmęczoną. Wpływ kolagenu na skórę jest nie do przecenienia. Bez niego nie mamy szans na zdrową, piękną cerę. Dlatego musimy sobie zapewnić stałe dostawy tego niezwykle istotnego składnika. Na szczęście na rynku znajdziemy całą masę doskonałych kosmetyków i suplementów, które pozwolą zadbać o wygląd naszej twarzy – w każdym wieku.

Wpływ kolagenu na skórę

Kolagen to istotna część tkanki łącznej. Stanowi spoiwo łączące skórę, kości i chrząstki. Organizm na szczęście produkuje go samodzielnie, ale – niestety – im starsi jesteśmy, tym mniej go powstaje. A kolagen stanowi aż 30% wszystkich znajdujących się w naszym organizmie białek! Już to wskazuje na jego szalenie istotną funkcję. Jak konkretnie działa?

  • Wygładza skórę, dodaje jej sprężystości, zapewnia odpowiednie napięcie
  • Pozwala na sprawne gojenie się ran i zrastanie złamanych kości
  • Dzięki niemu naczynia krwionośne są elastyczne, a krążenie krwi utrzymuje się na dobrym poziomie
  • Sprawia, że możemy bez bólu korzystać z naszych stawów

Kiedy kolagenu zaczyna ubywać, odczuwamy różne przykre dolegliwości. Zaczynają szwankować stawy – pojawiają się bóle kolan, bioder czy nadgarstków. Ale braki najbardziej widać właśnie na skórze. Szczególnie odbijają się one na twarzy i szyi. Bo wpływ kolagenu na skórę jest ogromny. Bez niego staje się ona wiotka, traci napięcie, zaczyna nieestetycznie obwisać, pojawiają się widoczne zmarszczki. A my od razu tracimy pewność siebie.

Jak działa kolagen i dlaczego?

W kolagenie znajdziemy cały zestaw bezcennych dla zdrowia aminokwasów. To one sprawiają, że białko to jest tak cenne dla wielu funkcji naszego organizmu. Oto niektóre z nich:

  1. Prolina

Prolina ma niebagatelne znaczenie dla naszych stawów i naczyń krwionośnych. Istotna jest też dla skóry, która dzięki prolinie utrzymuje swoją elastyczność. Co ważne, aminokwas ten pozwala też sprawniej bronić się przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Dzięki zdolności wiązania wody, prolina pozwala skórze na szybszą regenerację. Staje się ona nawilżona, gładka i sprężysta.

  1. Glicyna

Istotna szczególnie dla syntetyzowania glukozy i kreatyny w organizmie. Pełni ważną funkcję w budowie czerwonych krwinek i transportowaniu aminokwasów.

  1. Lizyna

To bardzo ważna dla zdrowia skóry cząsteczka. Jej obecność w kolagenie wpływa bezpośrednio na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Ale pozwala też poprawić odporność, wydolność i samopoczucie.

Kolagen – gdzie go znaleźć?

Wiemy już, jak istotny dla zdrowia skóry jest kolagen. Wpływ tego białka jest nie do przecenienia. I dlatego musimy zrobić wszystko, by sobie go na bieżąco dostarczać. Choć z wiekiem organizm produkuje go coraz mniej, to my możemy mu pomóc, sięgając po odpowiednią żywność, wysokiej jakości suplementy oraz kosmetyki stymulujące odbudowę włókien kolagenowych. Jak działa taka terapia?

  1. Dieta

Dostarczenie kolagenu wraz z pożywieniem nie należy do najprostszych zadań. Gdzie znajdziemy kolagen? Otóż jest on w produktach, których nie jemy na co dzień. Kolagen jest w żelatynie, podrobach, kurzych łapkach, chrząstkach rekina. Cóż, nie są to chyba stałe elementy diety Polaka. Ale nie tylko sam kolagen jest nam potrzebny. Żeby ograniczyć proces zanikania tego białka, musimy spożywać produkty bogate w witaminę C i witaminę E. A więc jak najwięcej warzyw, owoców, ryb morskich, nabiału, jaj, kiełków i roślin strączkowych.

  1. Suplementy

Dobrym pomysłem bywa sięgnięcie po suplementy diety, które pozwolą uzupełnić poziom kolagenu w organizmie. Pamiętajmy jednak, by wybierać wyłącznie produkty sprawdzonych, doświadczonych firm i zawsze trzymać się zalecanej dziennej dawki spożycia.

  1. Kosmetyki

I wreszcie coś, co bardzo lubimy. Kosmetyki wzbogacone o odpowiednie składniki pozwolą cieszyć się piękną, zdrową skórą przez lata. Godna uwagi jest seria Dermika Neocollagen, która pobudza odbudowę aż pięciu rodzajów kolagenu. Starannie skomponowana, skuteczna formuła sprawia, że skóra odzyskuje elastyczność. Zastosowany w kosmetykach z tej serii izolat z nanoplanktonu jest świetnym rekonstruktorem kolagenowym. To dzięki niemu wyroby te są tak uwielbiane przez kobiety. Składnik ten pozwala zredukować skutki spowolnionego metabolizmu komórkowego, przywracając skórze jędrność oraz redukując widoczność zmarszczek.

czytaj także