Jak racjonalnie podejmować decyzje?

Dermika_www_Blog_top_racjonalne-decyzje

W podejmowaniu decyzji kierowanie się racjonalnością jest równie istotne, co ufanie intuicji. Jeśli jednak masz wrażenie, że zbyt często działasz impulsywnie, albo żałujesz tego, co zrobiłaś, sprawdź, jak możesz podejmować podejmować decyzje racjonalnie. Prosty schemat pozwoli Ci ocenić sytuację chłodnym okiem.

Po pierwsze: bodziec decyzyjny

Bodźcem decyzyjnym jest sytuacja, w której występuje konieczność podjęcia decyzji. Jeśli np. zepsuł Ci się telefon, musisz zdecydować czy w ogóle warto go naprawiać. Należy zrozumieć przyczyny oraz powiązania problemu z innymi czynnikami.

Po drugie: identyfikacja

Po rozpoznaniu sytuacji decyzyjnej, należy zidentyfikować skuteczne alternatywne sposoby działania. Warto opracować warianty zarówno oczywiste, jak i te innowacyjne. 

Po trzecie: ocena wariantów

Wykonalność, wystarczalność i skutki. Oceń każdy z wariantów pod kątem tego, czy jest wykonalny, czy takie rozwiązanie jest prawdopodobne i czy w ogóle da się to zrealizować.

Po czwarte: skuteczność decyzji

Zastanów się, czy wybrany przez Ciebie wariant zrealizuje wyznaczony na początku cel.

Oczywiście nie zawsze masz komfort, aby tak dokładnie przeanalizować sytuację i z pewnością nie wszystkie problemy można rozwiązać według powyższego modelu. W przypadku np. decyzji zakupowych warto posłużyć się listą za i przeciw.

Aby łatwiej kontrolować wydatki, dziel budżet na początku miesiąca i zostaw sobie kwotę przeznaczoną na małe szaleństwa.

czytaj także