5 korzyści z pozytywnego myślenia

Blog_KAfle_top_7-korzyści

Pozytywne myślenie dobrze wpływa nie tylko na twoje samopoczucie i relacje z innymi ludźmi, ale także na wygląd i zdrowie. Udowodniono, że ludzie, którzy potrafią cieszyć się życiem, dłużej zachowują młodość i promienny wygląd.

Zamiast zamartwiać się drobiazgami i narzekać na pogodę, uśmiechnij się i wyjdź do ludzi. Przekonasz się, że mimo złej aury, dzień będzie piękniejszy. Zobacz, jakie korzyści zapewnia pozytywne myślenie.

Po pierwsze: Łagodzi stres

Praca, opieka na dziećmi, domowe obowiązki – tempo życia większości z nas jest tak duże, że trudno wyeliminować z niego stres.  Można jednak z nim walczyć. Znacznie lepiej poradzisz sobie ze zbliżającym się egzaminem lub prezentacją, jeżeli będziesz pozytywnie nastawiona. Nie oznacza to całkowitego wyeliminowania stresu, ale pozwala lepiej sobie z nim radzić. Nie są to też magiczne sztuczki podświadomości. Kiedy myślisz o pozytywnym zakończeniu ważnej sprawy, twój mózg pracuje nad znalezieniem najlepszego rozwiązania, a stres działa mobilizująco. Jeżeli natomiast skupisz się na tym, co może ci się nie udać, paraliżujący stres będzie działał nad twoją niekorzyść.

Co ważne, stres, nad którym jesteś w stanie zapanować, zamienia się w motywację. Dzięki czemu działasz efektywnie i skuteczniej realizujesz wyznaczone cele.

Po drugie: Zwiększa tolerancję na ból

Jedną z największych zalet pozytywnego myślenia jest to, że może zwiększyć tolerancję na ból, co potwierdzają badania. Dlatego kiedy walczysz z bólem gardła, masz zwichniętą kostkę albo męczy cię ból brzucha, staraj się nie koncentrować na dolegliwościach, ale odwrócić od nich uwagę. Dobry serial, ciekawa książka czy drzemka pozwolą ci zapomnieć o chorobie i pozytywnie się nastroić. Szybciej zobaczysz poprawę, a wówczas docenisz wymierne korzyści z bycia optymistą.

Po trzecie: Obniża ciśnienie krwi

Pesymiści mają wyższe ciśnienie krwi, niż ludzie, którzy myślą pozytywnie. Dlaczego? Wszystko przez kortyzol, zwany hormonem stresu, który wpływa nie tylko na podniesienie ciśnienia, ale także na przyspieszenie akcji serca. Oczywiście jeśli stres nie trwa długo, wymienione objawy utrzymują się przez chwilę (np. podczas wygłaszania wymagającego referatu). Jeżeli jednak stresujesz się nieustannie, problemy z ciśnieniem mogą się utrwalić.  Co zatem robić? Po pierwsze, nie koncentruj się wyłącznie na możliwych porażkach. Myśl pozytywnie i  nie wyolbrzymiaj problemów. Po drugie, jeśli trudno ci się uspokoić, postaw na jogę, medytację lub ćwiczenia fizyczne.

Po czwarte: Poprawia relacje z innymi

Ludzie mają tendencję do lubienia tych, którzy są pozytywnie nastawieni do życia i jednocześnie odsuwają się od tych, którzy wydają się być pesymistami. To mechanizm obronny. Osoby uśmiechnięte i radosne kojarzą się z zabawą, szczęściem i energią, a przebywanie w ich towarzystwie jest przyjemnością. Dlatego pozytywnie myślący mają zazwyczaj więcej znajomych i przyjaciół. Oczywiście każdemu może przytrafić się gorszy dzień. Nie namawiamy więc do udawania, że wszystko jest w porządku. Zamiast tego porozmawiaj szczerze z zaufaną osobą lub zrób coś, co zawsze sprawia ci przyjemność (np. obejrzyj dobrą komedię).

Po piąte: Pozwala starzeć się z wdziękiem

Już od dawna wiadomo, że pesymiści dużo częściej chorują i szybciej się starzeją. Jak to możliwe?  Kortyzol i adrenalina, które w czasie chronicznego stresu są produkowane niemal bez przerwy, odpowiadają za kłopoty żołądkowe, przyspieszone bicie serca, bezsenność czy pogorszenie pamięci. Nadmiar hormonów o działaniu androgennym może być także powodem wypadania włosów oraz problemów z cerą.

Badania przeprowadzone na University College w Londynie wykazały, że u osób, które myślą pozytywnie, procesy starzenia się zachodzą wolniej – układ odpornościowy jest mocniejszy, a organizm szybciej wraca do formy.  Aby stres przestał być twoim wrogiem, musisz nad nim panować. Naucz się pozytywnego myślenia w stresujących sytuacjach, a po dniu pełnym napięć pozwól sobie na chwilę relaksu. Weź odprężającą kąpiel albo zafunduj sobie relaksujący masaż. Jednych relaksuje muzyka, innych książka lub fitness. Ważne, żeby codziennie znaleźć czas na przyjemności.

czytaj także