Nowa skóra, nowa Ty!

Dermika_www_Blog_KAfle_belka-1

Eksfoliacja, czyli inaczej złuszczanie naskórka lub peeling, to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i domowym zaciszu. Polega na usunięciu wierzchniej warstwy martwych komórek z określonej części ciała. Brzmi groźnie? Nie ma się czego bać. Eksfoliacja daje wspaniałe efekty, a właściwie wykonywana pozwala cieszyć się wygładzoną i promienną skórą. Regularne złuszczanie wysokiej jakości kosmetykami np. w salonie SPA czy u dermatologa, mobilizuje skórę do odnowy i produkcji kolagenu.

Rodzaje eksfoliacji

Wyróżniamy trzy metody złuszczania. Dobór zależy od typu cery i problemu, z którym chcemy się uporać.

Peeling mechaniczny działa na zasadzie usuwania naskórka pod wpływem tarcia kosmetykiem z drobinkami złuszczającymi np. zmielonymi łupinami orzechów czy pestek owoców, cukrem, solą lub mieloną kawą. Taki peeling przy skórze wrażliwej czy naczynkowej należy stosować raz w tygodniu, ale przy cerze tłustej lub mieszanej zabieg można powtarzać częściej. Jednak skóra twarzy jest delikatniejsza niż na ciele i taki peeling twarzy można wykonywać dwa razy w miesiącu, a na całe ciało jeden raz w tygodniu. Po zabiegu obserwujemy lekkie zaczerwienienie skóry, jest ona niezwykle miękka i gładka w dotyku, zwłaszcza gdy użyjemy peelingu na bazie delikatnej emulsji.

Peeling enzymatyczny nie zawiera ostrych drobinek, ale enzymy np. z owoców ananasa czy papai (Papaina), które rozpuszczają martwy naskórek. Takie złuszczanie dobrze sprawdzi się przy cerze suchej, naczynkowej, ze skłonnością do podrażnień, ale też trądzikowej, ponieważ nie zaogni zmian na twarzy. Złuszczanie enzymami jest delikatniejsze niż peelingiem mechanicznym, a regularnie stosowane daje efekt odświeżenia i nawilżenia skóry. Taki peeling można stosować jeden do dwóch razy w tygodniu.

Eksfoliacja kwasami. Jeszcze do niedawna tylko profesjonalne salony kosmetyczne i dermatologiczne wykonywały peelingi kwasami. Powód? Kwas to substancja żrąca, ale w kontrolowanym środowisku, pod okiem wykwalifikowanej kosmetyczki, jest jedną z najskuteczniejszych metod na odnowę skóry zniszczonej i zmęczonej czy z oznakami starzenia. Aktualnie produkty z kwasami do pielęgnacji domowej są dostępne, oczywiście mają niższe stężenia i wyższe PH niż te, które stosuje się w pielęgnacji profesjonalnej. Kwasy świetnie sprawdzą się przy skórze suchej, dojrzałej, ponieważ po ich użyciu obserwujemy wzrost nawilżenia, ale też przy skórze tłustej, mieszanej, ze skłonnością do niedoskonałości. Przeciwwskazaniami do zabiegu eksfoliacji kwasami są m.in. trądzik różowaty, egzemy, stany zapalne skóry, łuszczyca, AZS. Zabiegów z kwasami nie wykonuje się podczas ciąży czy laktacji.

Łagodnie, ale skutecznie

Zawsze warto wybrać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego, w którym kosmetyczka dobierze peeling do rodzaju skóry, wieku i pory roku. Co więcej, aktualnie eksfoliacja kwasami nie wiąże się już z nieprzyjemnym łuszczeniem się skóry przez wiele dni czy tygodni – nowoczesne preparaty działają skutecznie, ale łagodnie, minimalizując podrażnienia. Efekty, jakimi będziemy się cieszyć po takim zabiegu, np. Expert Exfoliation wykonanym w Dermika Salon&Spa, to zmniejszenie liczby i wielkości porów, wygładzenie skóry, wyraźna poprawa wyglądu i kondycji skóry, m. in. przez nadanie jej bardziej wypoczętego i odświeżonego wyglądu. Ujednolicenie i rozjaśnienie kolorytu cery.

Pamiętaj. Z eksfoliacją nie należy przesadzać, ciągłe podrażnianie skóry spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego – czyli skóra będzie się broniła, np. produkując więcej łoju i stając się coraz grubszą. W trakcie kuracji kwasami kluczowe jest łagodne oczyszczanie i nawilżanie skóry oraz pełna ochrona UVA/UVB/VIS/IR.

czytaj także