Męska pielęgnacja. Jak dbać o skórę twarzy?

Męska pielęgnacja. Jak dbać o skórę twarzy?

Misja – męska pielęgnacja. Jak dbać o skórę twarzy?

Wygląd skóry jest odbiciem naszego stylu życia, diety, używanych kosmetyków i sposobu pielęgnacji. Dodatkowo skóra każdego mężczyzny różni się pod względem potrzeb. Jedni więcej trenują, inni mniej, jedni spędzają dużo czasu na słońcu, inni w pomieszczeniach klimatyzowanych, jedni poświęcają więcej czasu na pielęgnację, inni nie przykładają do niej szczególnej wagi. Przekłada się to nie tylko na wygląd skóry, ale również na jej zdrowie. Na szczęście wystarczy kilka prostych kroków oraz dobrze dobrane kosmetyki, aby cieszyć się zdrową i atrakcyjną cerą. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy!

Męska skóra – czym się charakteryzuje?

Męska skóra charakteryzuje się przede wszystkim dużą ilością zrogowaciałych komórek w warstwie rogowej naskórka, przez co jest aż o 25% grubsza i mocniejsza od skóry kobiecej. Grubsza jest również skóra właściwa, dzięki czemu skóra mężczyzn wolniej się starzeje. Jej budowa sprawia też, że ma ona lepsze niż u kobiet mikrokrążenie, przez co jest lepiej odżywiona i dotleniona. Można też zauważyć zdecydowanie większe zagęszczenie naczynek krwionośnych na męskich twarzach, więcej mieszków włosowych, mięśni przywłośnych, a także więcej gruczołów łojowych, które są większe niż u kobiet i bardziej aktywne. Na koniec panowie szybciej się opalają i nie robią im się tak szybko przebarwienia, ponieważ ich melanocyty w skórze przejawiają większą aktywność. Wszystko to sprawia, że pielęgnacja męskiej twarzy powinna być dobrze przemyślana.

Największe wyzwania w pielęgnacji męskiej twarzy

Reasumując, męska skóra jest zdecydowanie grubsza od kobiecej, jest bardziej owłosiona, ma lepsze ukrwienie, więcej mięśni oraz gruczołów łojowych, które są bardziej aktywne. Co to oznacza w praktyce? Pielęgnacja męskiej twarzy musi się różnić od pielęgnacji skóry pań. Przede wszystkim panowie są bardziej narażeni na zaskórniki, rozszerzone pory, zapalenia skóry i trądzik. Wielu mężczyzn boryka się również z problemem wrastających włosków czy z podrażnieniami po goleniu. Do tego dochodzi nieestetyczne błyszczenie się skóry i pękające naczynka. Mężczyźni starzeją się co prawda wolniej, ale kiedy już pojawią się u nich zmarszczki, to z powodu dużej ilości mięśni twarzy, są one głębsze i bardziej widoczne niż u kobiet, a przez to dodają im więcej lat.

Męska pielęgnacja krok po kroku

Przejdźmy krok po kroku, jakich błędów w męskiej pielęgnacji unikać, a czego się trzymać, aby skóra była zadbana i nie pojawiały się na niej żadne nieprzyjemne niespodzianki. Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie twarzy. Nawet wtedy, kiedy pory są rozszerzone, a cera się świeci, nie wolno myć jej zbyt agresywnymi środkami. Mydła czy środki z SLS odpadają, ponieważ naruszą płaszcz lipidowy skór i zmienią jej pH. Skóra wtedy zacznie się bronić przez jeszcze większą produkcję sebum i koło się zamknie. Poza tym bardzo często mylimy skórę odwodnioną ze skórą tłustą, ponieważ obydwie się świecą. Ta pierwsza jest zdecydowanie powszechniejsza, dlatego warto pić bardzo dużo wody, regularnie oczyszczać skórę rano i wieczorem kosmetykami do tego stworzonymi na przykład 100% FOR MEN Żel & Peeling & Maska mentolowa – 3 W 1 Powerstarter i nawilżać ją odpowiednimi kremami. To właśnie funkcja nawilżająca powinna być najważniejsza w kremach do twarzy. Na drugim miejscu są składniki odżywcze. Niestety składniki zawarte nawet w najlepszym kremie nie mają szans przedostać się do skóry, jeśli na jej powierzchni będzie gruba warstwa zrogowaciałych komórek. Najlepsze do pozbycia się ich jest regularne stosowanie peelingów. Peelingi pomagają też na zaskórniki, rozszerzone pory i wrastające włoski. Jednorazowa akcja nic nam nie da. Musimy zwyczajnie wyrobić sobie nawyk regularnego złuszczania skóry. Wystarczy raz w tygodniu. Warto wpisać sobie tę czynność do kalendarza, wtedy łatwiej o niej pamiętać.

Wielu panów zastanawia się, jak dbać o skórę twarzy mężczyzn i jakie kosmetyki wybierać. Bardzo istotny jest dobry krem. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na właściwości nawilżające, na to, czy działa w głębokich warstwach skóry, czy też tylko powierzchownie oraz czy poprawi nie tylko wygląd, ale też kondycję skóry. Ciekawą propozycją są kremy skierowane do konkretnych grup wiekowych, które dodatkowo są przeciwzmarszczkowe, na przykład seria 100% FOR MEN Silnie nawilżający krem rewitalizujący 30+, 40+ i 50+. Nie wolno też zapomnieć o kremie pod oczy. Jest on o tyle ważny, że skóra pod oczami jest pozbawiona płaszcza lipidowego, więc jako pierwsza się przesusza i to tam powstają pierwsze, głębokie zmarszczki, cienie i inne niedoskonałości, które sprawiają, że człowiek wygląda na dużo starszego i zmęczonego. Krem pod oczy działa najlepiej, kiedy jest delikatnie wklepywany okrężnymi ruchami od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka rano i wieczorem.

Wszystkie te kroki wymagają dokładności i systematyczności, ale warto. Skóra Ci się za to odwdzięczy!

czytaj także