PODSTAWY PIELĘGNACJI SKÓRY DOJRZAŁEJ

Dermika_www_kafleTOP_pielegnacja

Zmarszczki i przebarwienia – to najbardziej rzucające się w oczy mankamenty urody, które wraz z wiekiem pojawiają się na naszej skórze. Już po trzydziestce skóra wymaga zdecydowanie bardziej troskliwego traktowania, a w okolicach czterdziestki lub pięćdziesiątki zmiany postępują coraz gwałtowniej, czego efektem są nie tylko zmarszczki mimiczne, ale również zmiana owalu twarzy.

Jak pielęgnować skórę, by jak najskuteczniej odsunąć w czasie proces starzenia się skóry? Oto kilka niezawodnych rytuałów, dzięki którym osiągniesz sukces!

Odżywianie od wewnątrz

Absolutną podstawą naszego zdrowia, a także dobrze odżywionej skóry, jest zbilansowana dieta, bogata w cenne składniki mineralne i witaminy. Na nic najdroższe kosmetyki i zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, jeśli będziemy traktować nasze ciało jak śmietnik, który pomieści dosłownie wszystko – łącznie z nadmiarem soli, cukru czy niezdrowych tłuszczów. Największymi sprzymierzeńcami w walce o jędrną skórę są: witamina A, C, K i E (nazywana witaminą młodości), kwasy tłuszczowe omega-3 i cynk.

Aby uzupełnić ich niedobór warto sięgać po produkty bogate w szereg zdrowych składników – np. brokuły, jarmuż, natkę pietruszki, ryby morskie, orzechy. Nieocenionym źródłem witaminy E są przede wszystkim kiełki pszenicy, awokado (odmładzający hit, bogaty w kwas oleinowy, zabezpiecza nawilżenie skóry i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna), ziarna słonecznika, migdały czy szpinak. Nie zapominajmy również o nawilżaniu organizmu od wewnątrz – pij przynajmniej 1,5 L wody dziennie, w ten sposób usuniesz z organizmu szkodliwe dla komórek toksyny.

Dogłębne oczyszczanie

Do tej pory zdarzało ci się pominąć wieczorne lub poranne oczyszczanie? Po czterdziestce powinnaś zwracać na to szczególną uwagę – resztki makijażu lub osadzającego się w ciągu dnia kurzu przenikają w głąb skóry, osłabiając włókna kolagenowe, odpowiedzialne za gęstość i elastyczność naszej skóry.

Po pierwsze, pamiętaj o tym, by przed snem dokładnie zmyć makijaż delikatnym płynem lub mleczkiem do demakijażu o silnych właściwościach nawilżających (zwłaszcza w okolicach oczu lub ust, gdzie zmarszczki najmocniej dają się we znaki). Czyść skórę wacikiem (od dolnych partii twarzy ku górze) do momentu, aż nie zostanie na nim ślad zabrudzenia, resztki makijażu (tusz w kącikach oczu) usuń patyczkami higienicznymi.

Bez względu na to, jak dokładnie uda ci się wyczyścić twarz za pomocą płynu czy mleczka do demakijażu, zawsze warto sięgnąć po dodatkową pomoc w postaci żelu do twarzy. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy na twojej twarzy często pojawiają się zaskórniki lub nieestetyczne krostki. Odpowiednio dobrany kosmetyk, zarówno pod kątem rodzaju cery jak i wieku czy postępu starzenia się skóry skutecznie usunie resztki zanieczyszczeń z twarzy i sprawi, że po kilkunastu dniach regularnego stosowania znikną niedoskonałości, które do tej pory były odporne na działanie innych preparatów czyszczących.

Tak wypieszczona skóra jest w pełni gotowa na kolejne etapy pielęgnacji, również tonizowanie. Codzienne stosowanie toniku pomoże nam pozbyć się nadmiaru sebum, zrównoważy pH skóry, będzie wspierać odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry, a to podstawa ochrony naszej twarzy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W efekcie regularnie tonizowana cera sprawia wrażenie promienistej, bardziej wypoczętej i zdecydowanie młodszej.

Kobiety o cerze dojrzałej powinny przekonać się do regularnego peelingu, minimum raz w tygodniu, dzięki któremu pozbędziemy się martwego naskórka, a nasza skóra będzie lepiej przygotowana do absorbowania składników odżywczych z kremów i pielęgnacyjnych toników.

Porządny krem to podstawa

Zarówno ten na dzień, jak i na noc. W młodym wieku możemy pozwolić sobie na bardzo uniwersalne rozwiązania – wystarczy, że zaopatrzymy naszą kosmetyczkę w porządny krem nawilżający z dobrze znanymi składnikami odżywczymi. Jednak gdy skóra zaczyna się starzeć, warto sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane rozwiązania pielęgnacyjne. Szukajmy zatem kremów o wysokim stężeniu witaminy E, C, retinolu czy koenzymu Q10. Kosmetycznym zjawiskiem na skalę światową jest wykorzystanie w produkcji kremów alg morskich, bogatych w polifenole, cenne minerały, lipidy i związki o działaniu antybakteryjnym. Dzięki nim skóra staje się bardziej napięta, odzyskuje jędrność, gładkość i znacznie wzmacnia się jej bariera ochronna.

Gdy przekroczyliśmy magiczny próg 50. roku życia bezwzględnie powinnyśmy pamiętać o delikatnej skórze wokół oczu, która potrzebuje dodatkowego wsparcia. Na noc starajmy się fundować naszej twarzy nieco bardziej skoncentrowane kosmetyki np. serum (podczas snu nasz organizm najszybciej się regeneruje, a skóra ze zdwojoną siłą wchłania zdrowe składniki kosmetyków). W ciągu dnia starajmy się stosować kremy wzbogacone filtrami UV – w końcu szkodliwe promieniowanie to największy wróg zdrowej, młodej cery, a fotostarzenie się to najczęstsza przyczyna przemęczonego, szarego wyglądu ceryoraz zmarszczek..

Dodatkowe wsparcie

Chcesz dbać o swoją cerę kompleksowo? Nie możesz zapomnieć o zbawiennych dla jej kondycji maseczkach! Możesz korzystać z naturalnych rozwiązań, ale w drogeriach również nie brakuje produktów do pielęgnacji skóry dojrzałej. O czym warto pamiętać, kupując w sklepie lub decydując się na maseczkę domowej roboty dla cery dojrzałej? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na właściwości rozjaśniające i usuwające drobne przebarwienia, które na tym etapie życia doskwierają nam najbardziej.

Warto zainwestować w maseczki na bazie cytryny lub ogórka, które charakteryzują się silnymi właściwościami wybielającymi, a także marchewki (beta karoten dba o odpowiedni, równomierny koloryt cery). Liftingujące i napinające właściwości mają z kolei białka jaj kurzych, z których możemy własnoręcznie przygotować domowy kosmetyk. Po 15 minutach odżywczego kompresu z jaj, skóra twarzy staje się gładka, pojawia się typowe dla ściągających właściwości uczucie „ściągnięcia”. Jeśli jesteś zwolenniczką domowych maseczek, polecamy szczególnie zaopatrzyć się w czystą postać witaminy E w kapsułkach, którą kupisz w aptece. Za każdym razem do pielęgnacyjnej mieszkanki wystarczy dodać dosłownie kilka kropli, by wzmocnić właściwości odmładzające kosmetyku.

czytaj także